Какво е пателарна луксация?
Пателата (колянна капачка) е малка кост, разположена в основата на сухожилието на четириглавия бедрен мускул. Функцията ѝ е да действа като опорна точка при движението на колянната става. При свиване и изпъване тя се плъзга в канал (трохлея) върху предната част на бедрената кост.
При някои кучета пателата се измества (луксира) от този нормален улей, което се отразява неблагоприятно на правилното разгъване на ставата.
Oсвен нестабилност, причинена от променената биомеханика, при някои от пациентите се наблюдава различна по степен куцота и остеоартрит (в дългосрочен план).
Как мога да разбера дали моят домашен любимец има пателарна луксация?
Пателарната луксация е често срещано състояние. Засяга най-често кучета (по-рядко котки) от дребните породи. Клинични признаци се проявяват най-често в ранна възраст (4-10 месеца). Често се наблюдава характерна „прескачаща“ куцота, при която животните накуцват за няколко крачки и след това бързо се нормализират. Други животни куцат непрекъснато (едрите породи), а при двустранно засягане на двете двете колена, кучетата имат скована стойка с прехвърляне на тежестта към предната част на тялото.
Каква е причината за пателарна луксация?
Причините за развитието на патологична конформация на крайниците са генетични. Всъщност най-често животните се раждат с нормални стави, но в началото на живота се появяват аномалии в развитието мускулите и сухожилията.
Най- често отклонението на пателата е към медиалния (вътрешния) аспект на колянната става. Когато механизмът на четириглавия бедрен мускул се измести в тази посока, той действа като “тетива на лък” и причинява деформиране на растежа на костите на бедрото и тибията (подбедрицата). Трохлеята (бедреният улей), в който трябва да се разполага пателата, не се развива правилно и дори понякога напълно липсва.
Какви могат да са последиците за засегнатата става?
При “прескачането” (патологичното движение) на пателата по ставната повърхност е възможно увреждане на ставния хрущял. Това е е една от причините за по-трайна болезненост и потенциално прогресиращ остеоартрит.
Също така, абнормалната посока на теглене на бедрения мускул причинява вътрешна ротация на тибията спрямо бедрената кост, което може да натовари предната кръстна връзка.
Как се диагностицира луксацията на пателата?
Пателарната луксация обикновено се диагностицира при клиничен преглед, извършен от специалист ортопед.
За оценка на костните деформации, водещи до пателарната луксация е необходимо извършването на специфични рентгенографски проекции.
За избягване на артефакти е изключително важно правилното позициониране на пациента, което е възможно единствено с използването на седация (повърхностна анестезия).
По-рядко се налага компютърна томография (скенер) за комплексна оценка на състоянието.
Какви са степените на пателарна луксация?
Класификацията на пателарна луксация се основава на подвижността на капачката спрямо бедрената трохлея:
Степен 1: Пателата може да бъде луксирана при натиск, но се връща веднага на мястото си;
Степен 2: Пателата се измества спонтанно от трохлеята, при флексия и екстензия на коляното, но също така спонтанно се намества;
Степен 3: Пателата е постоянно луксирана, но може да се намести при натиск;
Степен 4: Пателата е постоянно луксирана и не може да бъде наместена.
Как се лекува пателарната луксация?
Понякога луксацията на патела се открива случайно по време на рутинен клиничен преглед.
При възрастни кучета тази случайна находка, предполага консервативен подход.
При млади животни от дребните породи лечението зависи от степента на луксацията и клиничните признаци.
Консервативният подход е подходящ при степен 1 и 2, без клинични признаци (куцота).
При по- високи степени (3 и 4) и при всички клинично проявени случаи се налага хирургическо лечение.
При едрите породи кучета винаги се налага оперативно лечение, независимо от степента на луксация.
Какво е нехирургическото лечение на пателарната луксация?
Всъщност не съществува нехирургическо лечение.
Някои мерки като контрол на телесното тегло, физиотерапевтични процедури и болкоуспокояващи медикаменти могат да помогнат за контролиране на клиничните признаци.
Хирургическо лечение на пателарна луксация
Операция се препоръчва при кучета с куцота в резултат на луксация на пателата.
Има много хирургически техники. Основната им цел е да се възстанови нормалната посока на теглене на четириглавия бедрен мускул спрямо скелета на крайника. Това изисква коригиране на костни, хрущялни и мекотъканни структури.
Има две групи техники:
Рядко се ползва една хирургическа техника, а по-често се налага комбинация от методи.
Класически техники (по Слокум) - прилагат се самостоятелно при леките степени на заболяването, при които не са налични сериозни костни деформации.
Транспозиция на тибиалния гребен.
След частична остеотомия (срязване на костта), малък участък от тибията (подбедрицата), на който завършва пателарното сухожилие, се премества така, че да се коригира посоката на опън на бедрените мускули.
Фиксацията е с малки игли и зарастването отнема около 4 седмици.
Сулкопластика
Когато трохлеята (бедреният улей), в който пателата се движи е плитък, може да се наложи задълбочаването му. Това включва специално оформяне на костно-хрущялен клин, което задълбочава позицията му.
Реконструкция на меките тъкани
Често меките тъкани от двете страни на пателата са или прекалено стегнати, или твърде хлабави. Обикновено се извършват реконструкции за освобождаване на стегнати тъкани и затягане (пришиване) на хлабави тъкани.
Корективни остеотомии
При някои кучета (предимно едри породи) с високостепенна пателарната луксация, причината е в деформацията на бедрената кост или тибията или и двете.
За адекватната терапия и намаляване на риска от рецидив, в определени случаи е подходящо да се коригира формата на засегната кост, чрез остеотомия.
Това е по-инвазивна процедура, при която костта се прерязва и се отстранява костен клин, като новата форма се фиксира с пластина и винтове.
Костното зарастване в тези случаи обикновено отнема около 6 седмици.
Протезиране на трохлеята (Patellar Grove Replacement)
В редки случаи на тежък артрит засягащ фемуро-пателарната става се налага частично ставно протезиране. За целта се използва комерсиална PGR протеза с много гладка (диамантена) повърхност, която заменя изменената хрущялна структура.
Ще може ли кучето ми да се възстанови напълно след операцията?
Двигателната активност на вашето куче първоначално трябва да бъде ограничена за известен период от време (около 6 седмици). Това е период , в който тъканите в областта зарастват и колянната става се адаптира към новата биомеханика.
Претоварването на крайника в този момент може да доведе до усложнения и по-бавно възстановяване.
В определени случаи още през този период, може да бъде препоръчана физиотерапия, която да ускори възстановяването.
След 6 седмичния постоперативен период е необходим контролен преглед, който да потвърди зарастването на тъканите около коляното. При потвърждаването му, кучето може да се върне към нормалната двигателна активност без ограничения.
По различна ли е вродената (конгенитална) пателарна луксация?
Това е най-тежката форма на заболяването, при която пациентът се ражда с луксирани патели. Някои автори наричат тази форма 5 степен, тъй като тежестта на костните деформации е необичайно тежка.
При забавено диагностициране изкривените костни структури, скъсени мускули и ставни връзки правят лечението изключително предизвикателство, вкючително понякога нормалното клинично възстановяване е невъзможно.
При забелязване на странна походка и конформация на крайниците при младите кученца е необходима навременна консултация с ветеринарен ортопед, за да се избегне забавяне в лечението.
Обобщение